Aktywność biegowa cieszy się ogromną popularnością na całym globie. Podobnie jak każdy inny sport, niesie za sobą ryzyko określonych urazów. Jakie kontuzje są najbardziej typowe dla osób, które zaczynają swoją przygodę z bieganiem? Na co warto zwrócić szczególną uwagę, planując podjęcie regularnego treningu?
Powszechne kontuzje biegacza
Jeśli chodzi o najczęstsze kontuzje wśród biegaczy, wspomnieć należy o zespołach przeciążeniowych ścięgien. Zaliczają się do nich:
- tendinopatia więzadła rzepki.
- tendinopatia ścięgna Achillesa,
- tendiopatie ścięgien mięśni kulszowo-goleniowych.
Cechą charakterystyczną tendiopatii jest ostry i kłujący ból w obszarach dotkniętych ścięgna. W miejscu jego przyłączenia do kości może występować obrzęk lub lekki stan zapalny.
Jakie są inne kontuzje biegacza? Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, muszą liczyć się z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego, urazem przeciążeniowym piszczeli czy złamaniami zmęczeniowymi piszczeli. Więcej informacji możesz sprawdzić na: https://www.ckm.pl/active/sporty-w-ktorych-najlatwiej-o-kontuzje,24797,1,a.html.
Kontuzje biegacza – charakterystyka i leczenie
Czym charakteryzują się powyższe urazy? Zespołowi pasma biodrowo-piszczelowego towarzyszy ból po stronie bocznej kolana. To w momencie zgięcia stawu kolanowego o ok. 20-30⁰. Aby pozbyć się dolegliwości, wskazane jest wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, które wzmacniają m.in. mięśnie przywodzicieli ud.
Shin splints, czyli uraz przeciążeniowy piszczeli, to przede wszystkim ból w środkowej części kości piszczelowej, występujący wzdłuż krawędzi przyśrodkowej. W tym przypadku pomocne są ćwiczenia wzmacniające mięśnie łydki.
Podobnym bólem objawiają się złamania zmęczeniowe piszczeli. Leczenie polega głównie na odciążeniu kończyny, która powinna regenerować się przez 6-8 tygodni.
Biegacze nierzadko zmagają się też ze skręceniami kostek. Podejście terapeutyczne podczas leczenia różni się w zależności od stopnia uszkodzenia więzadeł.
Jak zapobiegać kontuzjom biegacza?
Przeciążeniowe urazy to najczęstszy problem wśród biegaczy. Aby ich uniknąć, kluczowe jest zatroszczenie się o dostatecznie długie przerwy między sesjami treningowymi, które umożliwią regenerację mięśni i więzadeł. Osoby zmagające się z kontuzjami powinny skupić się na stopniowym zwiększaniu intensywności treningów. Skutecznym rozwiązaniem może być wprowadzenie dodatkowych ćwiczeń ogólnousprawniających.