Jak zrobić świetne zdjęcie z treningu?

Chęć posiadania pamiątki z wyjątkowego momentu w naszym życiu w postaci zdjęcia  jest naturalną i oczywistą potrzebą. Bieganie, które stanowi dla uprawiających ten sport  jedną z najważniejszych czynności w naszym cyklu dnia nie różni się w tym względzie od wszystkich innych dziedziń życia. Oczywiście w trakcie startów w zawodach zazwyczaj na miejscu znajduje się ekipa profesjonalnych fotografów w których albumach publikowanych w sieci już po zakończonych zawodach przeglądamy setki zdjęć szukając siebie na trasie. Korzystamy także z serwisów takich jak fotomaraton.pl gdzie zdjęcia przypisane są do danego numeru startowego. Jednak przy codziennych, zwyczajnych treningowych wybieganiach nie ma z nami profesjonalnego fotografa, a przecież zdarza się czasami, że robimy trening w nowym, naprawdę urokliwym miejscu czy odwiedzamy piękne tereny które chcielibyśmy utrwalić na zdjęciu.

333
W przypadku treningu w grupie problem nie jest wielki, po prostu prosimy naszego partnera/partnerkę o zrobienie nam zdjęcia. Schody zaczynają się kiedy robimy trening sami, jesteśmy w środku lasu w trakcie długiego  wybiegania, a jedyną postacią znajdującą się w okolicy, która mógłby nam pomóc jest dzięcioł na pobliskiej brzozie, ale sądząc po wydawanych przez niego odgłosach stukania w drzewo zajęty jest aktualnie zupełnie czymś innym… Jak wtedy poradzić sobie z zadaniem wykonania zdjęcia przedstawiającego siebie w trakcie biegu leśną drogą? Dziś kilka porad na ten temat.

Osprzęt. Oczywiście musimy mieć przy sobie aparat :) Większość z nas biega ze smartfonem, który służy nam także jako gps/aplikacja biegowa, więc tu nie ma problemu. Zrobienie standardowego selfie z ręki jest więc żadnym wyzwaniem, ale przecież nie o takie sztampowe zdjęcia nam tu chodzi. Głównym problemem jest stworzenie stabilnej podstawy, która umożliwi nam postawienie na niej swojego aparatu i wykonanie fotografii. Nie ma możliwości abyśmy biegali z swoimi statywami fotograficznymi bo ani to mądre ani wygodne. W sukurs przychodzi rozwiązanie rodem z „Zrób To Sam”. Musicie zrobić swój autorski mini statyw! Nie przerażajcie się teraz. To naprawdę będzie proste i zajmie Wam dosłownie kilka minut. Do wykonania tego zadania potrzebujecie nożyczki i starą kartę kredytową albo kartę bankomatową. Ich giętka plastyczna i nie łamliwa struktura idealnie nadaje się do tego zadania. W pierwszym kroku zginacie taką kartę dokładnie na pół, a następnie na złożonej już karcie, wycinacie nożyczkami większą jej część tworząc specyficzny kształt, taki jak na zdjęciu poniżej.

000

To wasz nowy mini statyw, który zapewni stabilną podstawę do postawienia na nim poziomo a nawet pionowo całego telefonu i umieszczenia go na praktycznie każdej w miarę płaskiej powierzchni takiej jak asfalt, leśna droga, ławka czy drewniany pień na trasie. Przy rozstawianiu statywu rozszerzacie po prostu oba listki karty tak aby był on bardziej stabilny. Pamiętajcie, że telefon stawiamy ekranem do siebie a aparatem do kadru który chcemy fotografować. Gdy umieścicie już aparat na statywie i ustawicie sobie kadr obejmujący kawałek ścieżki/widoku który chcecie uchwycić na swoim zdjęciu ustawiacie w swoim aparacie funkcję samowyzwalacza. Praktycznie każdy smartfon w aplikacji obsługującej aparat ma ją w ustawieniach zaawansowanych. Wybór 5 albo 10 sekund do wyzwolenia migawki odliczany jest głośnymi piknięciami tak więc po kilku próbach będziecie dokładnie wiedzieli w którym momencie zdjęcie jest robione przez aparat. Teraz pozostaje jedynie ustawić się, biec, położyć, wyskoczyć cokolwiek chcecie zrobić na swoim zdjęciu i po chwili sprawdzić efekt. Oczywiście technika ta wymaga odrobiny treningu i wyczucia czasu ale po kilku próbach będziecie już mogli robić foty bez większego problemu. Od waszej inwencji zależy teraz sam kadr, miejsce, pomysł na fotę. Tu wasza wyobraźnia jest jedyną granicą ! Gabaryty samego statywu, który swobodnie mieści się do kieszonki w spodenkach albo bez problemu możecie wsunąć go do opaski z aparatem na ramieniu powodują, że nie macie żadnych problemów aby zawsze w razie czego zabrać go w trasę na trening. Poniżej kilka moich zdjęć wykonanych tą właśnie techniką.

11426062_921285004609405_8465250462542282826_o

10382614_924030591001513_3803902083603575479_o

Postprodukcja. Oczywiście po zrobieniu fajnej fotografii warto byłoby popracować nad jej ostatecznym wyglądem. Nie myślę tu jednak o odpalaniu Photoshopa bo to dla większości biegaczy to wyższa szkoła jazdy i wymaga opanowania pracy na warstwach. Idealnym rozwiązaniem łączącym jakość z zadowalającymi efektami jest skorzystanie w tym wypadku z jednej z darmowych aplikacji do obróbki zdjęć. Osobiście polecam PIXLR  albo Canva!  Obie aplikacje są edytorami ONLINE, co oznacza, że nie musimy instalować żadnego oprogramowania na naszym komputerze, wchodzimy po prostu na stronę www, która stanowi aplikację. Obie mają bardzo wiele przydatnych funkcji do obróbki wgranego obrazu. Polecam na pewno popracowanie z kontrastem zdjęcia, bo jest to jeden z najważniejszych elementów który stanowi o końcowym efekcie. Bardzo dobre wyniki daje także wykorzystanie efektu HDR, który nadaje zdjęciom soczystości i ostrości. Podobnie z Wyostrzeniem i wykorzystaniem jednego z wielu dostępnych filtrów. Tu musicie poeksperymentować sami. Każde ze zdjęć wymaga innego podejścia, możecie stworzyć bardziej cukierkowy albo surowy efekt wszystko zależy od waszej wizji. Obie aplikacje mają także swoje mobilne wersje, które są wersjami offline. Oznacza to, że możecie uruchomić Pixlr’a na swojej komórce i nawet jeśli nie macie internetu, obrobić zdjęcie, które przed chwilą wykonaliście i zapisać go na swojej komórce.  Zwróćcie uwagę także na bardzo przydatne funkcje Kolażu, który umożliwia połączenie kilku fot w jeden autorski obraz oraz opcję dodawania tekstów jako warstwy na zdjęcia. Poniżej przykłady zastosowania obu funkcjonalności.

444
555
Na koniec chciałbym podzielić się z wami skarbnicą narzędzi, które możecie wykorzystać do pracy nad obróbką swoich zdjęć. Co ważne, WSZYSTKIE wyszczególnione tu toolsy są w 100% DARMOWE więc nie uszczuplą w żaden sposób waszego domowego budżetu, a tworzą Wam małe amatorskie studio graficzne do którego potrzebujecie jedynie swojego komputera odrobiny wyobraźni o oczywiście swoich zdjęć które możecie obrabiać :) Zapraszam zatem na stronę:

400.pg

+400 Awesome Free Things do działu Free Image Editors: http://growth.supply/free/marketing/ który zapewni wam darmowe narzędzia niezbędne do zrobienia naprawdę fajnych rzeczy. Także miłego biegania i wyjątkowych cudownych zdjęć do waszej biegowej kolekcji życzę!

Chris Kwacz

4 uwagi do wpisu “Jak zrobić świetne zdjęcie z treningu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s